Hubert Wagner wróci do rodzinnego Poznania?

Memoriał Huberta Wagnera - trenera, który dał Polsce mistrzostwo świata i olimpijskie złoto - był już w Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy... Teraz ma wreszcie zawitać tu, gdzie Wagner się urodził. Do Poznania.
Niewiele jest w polskim sporcie postaci tak niezwykłych jak Hubbert Wagner - nie tylko ze względu na sukcesy, które odniósł, ale także ze względu na unikalny, słynny już styl pracy z siatkarzami. Niewiele jest też wielkich postaci, o których związkach z Poznaniem wiedziałoby tak niewielu ludzi.

Kto wie i pamięta o tym, że Hubert Wagner był rodowitym poznaniakiem? Tutaj chodził do liceum im. Jana Kantego (III LO), tutaj zaczynał grać w siatkówkę, tutaj wreszcie postanowił rzucić studia dla tego sportu.

I tu - uczciwie trzeba przyznać - podjął decyzję, że z Poznania musi wyjechać, gdyż siatkówka nie ma tu przyszłości.

Hubert Wagner zmarł w 2002 roku. Prowadzone przez niego auto uderzyło w inne na warszawskiej ulicy. Okazało się, że słynny trener zasłabł za kierownicą i zmarł w samochodzie na zawał. Już w 2003 r. odbył się pierwszy Memoriał Huberta Wagnera, który dwa lata temu był nawet etapem eliminacji Mistrzostw Europy. W tym roku organizowany w Bydgoszczy memoriał wygrała Brazylia. Gdyby więc impreza ta trafiła do Poznania, mogłyby przyjechać do Areny zespoły tego pokroju. Nie w tym roku jednak, bo w 2011 r. Polska zagra w memoriale z Rosją, Francją i Czechami.

- Zależy nam na wypromowaniu Huberta Wagnera, przypomnieniu poznaniakom o tym, że był jednym z nich - mówi Marek Bykowski z Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Z inicjatywą przeniesienia memoriału do Poznania wystąpiło miasto, które już wpisało turniej do kalendarza imprez na 2011 rok (27-29 sierpnia). Decyzję musi jednak jeszcze podjąć zawiązana w Olsztynie Fundacja Huberta Wagnera. - Zbieramy się na początku stycznia i wtedy zdecydujemy - mówi jej szef Jerzy Mróz.