Sport.pl

Robert Lewandowski odchodzi! Rekordowy transfer

Za przynajmniej 4,5 miliona euro odejdzie w czerwcu z Lecha do Borussii Dortmund 21-letni Robert Lewandowski. Tyle za polskiego ligowca jeszcze nikt nie zapłacił.
- Zdecydowałem już o odejściu i o tym, gdzie będę grał. Decyzja zapadła nieodwołalnie - powiedział nam w niedzielę piłkarz, który prawdopodobnie będzie królem strzelców polskiej ligi. - Robert chce u nas grać. Na razie nie stać nas na niego - mówił jednak także w niedzielę w niemieckiej telewizji dyrektor klubu z Dortmundu Michael Zorc.

Ściemniał. Transfer jest już właściwie dogadany - w ubiegłym tygodniu w Poznaniu byli szefowie Borussii i doszli do porozumienia z właścicielami Lecha. Piłkarz również ustalił warunki umowy z klubem, w którym występuje Jakub Błaszczykowski. Podpisze minimum trzyletni kontrakt, ma zarabiać nie mniej niż milion euro za sezon. Piąty zespół Bundesligi to dobre miejsce dla piłkarza na dorobku. Ma szansę na spokojny rozwój i wiele minut na boisku. Odpowiadać mu też powinien styl preferowany przez trenera Juergena Kloppa uważanego za jednego z najodważniejszych w lidze. Bardzo chętnie korzysta z młodych, mało znanych piłkarzy i preferuje ofensywę oraz widowiskową grę.

Ceną wywoławczą za Lewandowskiego było 6 mln euro, ale Borussia zamierzała się targować. Tydzień temu niemiecka gazeta "Bild" poinformowała jednak o poważnej kontuzji egipskiego napastnika BVB Mohammeda Zidana. Niemieccy dziennikarze stwierdzili, że Borussia nie ma teraz wyjścia i sięgnie po Lewandowskiego, choćby za 5 mln euro.

Klub z Dortmundu jest najbaredziej wytrwałym negocjatorem w sprawie Lewandowskiego. Orędownikiem sprowadzenia poznaniaka miał być w Niemczech jakoby Jakub Błaszczykowski. Latem 2009 r. Borussia odbiła się od ściany - Lech odmawiał wówczas transferu. Teraz się zgadza. - Sam nie wierzę, że to mówię, ale Lewandowski powinien odejść. Polska liga nie udźwignie już jego talentu - przyznał niedawno właściciel Lecha Jacek Rutkowski.

W rywalizacji o Lewandowskiego liczyły się także FC Genoa 93 oraz Blackburn Rovers. Menedżer angielskiego klubu poinformował, że Blackburn dogadało się w sprawie pozyskania napastnika Aruny Dindane, gdy tylko skończy się jego wypożyczenie z RC lens do FC Portsmouth. To wywołało spekulacje brytyjskiej prasy, iż Blackburn w tej sytuacji rezygnuje z Lewandowskiego. Menedżer Sam Allardyce jednak zaprzeczył.

Pozostałe zainteresowane kluby, takie jak np. Real Saragossa, OSC Lille czy Girondins Bordeaux ograniczyły się tylko do obserwacji lidera klasyfikacji króla strzelców ekstraklasy. Nie wykonały żadnego innego ruchu.

O ile z odejściem Lewandowskiego Lech jest już pogodzony, o tyle może też latem stracić drugiego z liderów drużyny - Sławomira Peszko. Reprezentacyjny pomocnik wytargował trzy lata temu klauzulę odstępnego w swoim kontrakcie, która oznacza, że chętny klub może wykupić skrzydłowego za pół miliona euro. - Jeżeli sprzedamy Lewandowskiego, to nie możemy dopuścić do tego, by odszedł jeszcze jeden kluczowy zawodnik - mówił Rutkowski i zapewniał, że chce podpisać z Peszką nowy kontrakt, z wyższą gwarantowaną sumą odstępnego. Rozmowy trwają.

Największe transfery z polskiej ligi w (euro):

3,3 mln - Jakub Błaszczykowski z Wisły Kraków do Borussii Dortmund w w 2007 roku 3,1 mln - Maciej Żurawski z Wisły do Celticu Glasgow w 2005 r. 3 mln - Łukasz Fabiański z Legii Warszawa do Arsenalu Londyn w w 2007 r. 2,5 mln - Radosław Matusiak z BOT GKS Bełchatów do Palermo w w 2007 r. 2,5 mln - Rafał Murawski z Lecha Poznań do Rubina Kazań w 2009 r.czytaj więcej na specjalnym serwisie poświęconym Lechowi Poznań