Sport.pl

Zmieńmy nazwę lodowiska: Profesor zamiast Chwiałki

Wraz z Poznańskim Towarzystwem Hokejowym proponujemy władzom Poznania - niech patronem jedynego w mieście pełnowymiarowego lodowiska zostanie Witalis Ludwiczak, legenda poznańskiego hokeja na lodzie.
Wybudowane rok temu lodowisko przy ul. Ojca Żelazka ma wkrótce zostać zadaszone. O tych planach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w "Gazecie". To jedyna pełnowymiarowa tafla w mieście, na której za kilka lat może odrodzić się poznański hokej na lodzie na poziomie ligowym. Powszechnie nazywana jest "Chwiałką", w związku ze znajdującą się w pobliżu i znaną z istniejących tam obiektów sportowych ul. Chwiałkowskiego.

"Poznański hokej na lodzie" brzmi dziś jak oksymoron, ale przy każdej nadarzającej się okazji przypominamy, iż kiedyś nie tylko istniała taka dyscyplina w mieście, ale była bardzo silna. To czasy przedwojenne - AZS Poznań był w 1934 r. mistrzem Polski, a w latach 1931 i 1933 zdobywał brązowe medale mistrzostw kraju. Mało tego, w Poznaniu istniało wiele klubów hokejowych np. Lechia, Warta, Łyżwiarski Klub Poznań (połączył się z Wartą), Stella, Czarni czy nawet poznańska Pogoń. Załamanie przyszło już pod koniec lat 30., gdy przez kilka lat z rzędu mieliśmy w Polsce ciepłe zimy i rozmarzały naturalne lodowiska w Poznaniu.

Po zbudowaniu lodowiska Bogdanka w 1967 r. przez jakiś czas grała w drugiej lidze drużyna Bogdanka Poznań, przemianowana potem na Tarpana Poznań. Zakończył on działalność w 1982 r.

Wśród wielu znakomitych poznańskich hokeistów byli Józef Stogowski, Przemysław Warmiński, Edmund Zieliński, Zbigniew Kasprzak. Był jednak zawodnik szczególnie związany z poznaniem - Witalis Ludwiczak.

Profesor Ludwiczak, należy dodać, gdyż jest on bardziej znany w Poznaniu ze swej działalności akademickiej. Był profesorem prawa na UAM, autorem wielu podręczników dla studentów (np. do prawa międzynarodowego). Był też członkiem AZS, nawet jego prezesem. Mało kto wie, że brał udział w zorganizowaniu jenieckich igrzysk obozowych w olimpijskim roku 1944.

Trudno znaleźć lepszego patrona dla lodowiska w Poznaniu niż prof. Witalis Ludwiczak - mistrz Polski, reprezentant kraju i gwiazda nie tylko polskiego, ale w sumie i europejskiego hokeja przedwojennego. Ludwiczak wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Lake Placid w 1932 r. i Garmisch-Partenkirchen w 1936 r.

- Profesor Ludwiczak to symbol. Na pewno lepszy niż Chwiałkowski o komunistycznej przeszłości - mówi Michał Sieradzki z Poznańskiego Towarzystwa Hokejowego. Marcin Chwiałkowski (1885-1938) był działaczem robotniczym i członkiem Komunistycznej Partii Polski.

Stąd nasza propozycja dla władz miasta, aby nadać imię Witalisa Ludwiczaka temu lodowisku i umieścić tamże pamiątkową tablicę, nim jeszcze mieszkańcy Poznania przyzwyczają się do nazwy Chwiałka.