Lech wygrał z Legią, ale Arena dla Arki [VIDEO]

Piotr Leśniowski, Bartosz Nosal
15.01.2010 , aktualizacja: 16.01.2010 15:48
A A A
Arka Gdynia wygrała Remes Cup Ekstra i jako pierwszy zespół od jedenastu lat obroniła tytuł zdobyty w Arenie rok wcześniej. Lech Poznań pokonał co prawda Legię Warszawa, ale skończył turniej poza podium
Trudno ocenić, czy kontrowersyjny pomysł organizatorów zaproszenia do Areny nielubianych w Poznaniu Wisły Kraków, a przede wszystkim Legii Warszawa, okazał się trafiony.

Z jednej strony wzrosła liczba wulgaryzmów na trybunach. Z drugiej jednak kibice mogli zobaczyć jeszcze jeden mecz Lecha z Legią w tym sezonie. Co prawda na małym boisku, ale zawsze. Okazało się, że rywalizacja dziesięciu piłkarzy tych drużyn budzi nie mniejsze emocje niż walka dwudziestu dwóch.

Zanim jednak Lech zmierzył się z Legią, w meczu otwarcia zawodnicy pierwszoligowego Górnika Zabrze pokonali mistrzów Polski, Wisłę Kraków. Zabrzanie mieli przy tym solidne wsparcie pełnego sektora swoich kibiców, ubranych w koszulki w biało-niebiesko-czerwoną szachownicę.

W kolejnym spotkaniu cała Arena (z wyjątkiem kilkudziesięcioosobowej grupy z Białegostoku) była już za Lechem. Świetny doping jednak nie pomógł. Już po siedmiu minutach było 3:0 dla "Jagi", która potraktowała turniej najbardziej serio. Ze zgrupowania w Grodzisku przywiozła skład najbardziej zbliżony do jej podstawowego. Brazylijczycy z Białegostoku i para napastników Kamil Grosicki - Tomasz Frankowski robili swoje. W "Kolejorzu", tak jak późną jesienią w ekstraklasie, sporą część stanowiły nastolatki. Bardziej znanych piłkarzy Lecha kibice wypatrywali więc poza boiskiem. Owacją i skandowaniem nazwiska przywitali np. Manuela Arboledę - ten nieco zmieszany, bił z kolei brawo publiczności.

W meczu z Jagiellonią Lecha poderwał dopiero gol Jana Zapotoki. Półtorej minuty, które pozostało do końca po trafieniu Luisa Henriqueza, to było za mało.

Doszło do paradoksalnej sytuacji - w drugim meczu tej grupy Lechowi i jego kibicom przyszło ściskać kciuki za zespół z Warszawy. Tylko wygrana Legii nad Jagiellonią dawała poznaniakom nadzieje na finał. Nadzieje szybko prysły - po trzech golach Grosickiego "Jaga" zwyciężyła 3:0 i starcie Lecha z Legią było już tylko walką o miejsce w małym finale.

Mecz został przerwany już po czterech sekundach. Pół boiska pokryły serpentyny... Potem z trybun szedł już tylko doping dla Lecha i pozwolił jego piłkarzom podnieść się ze stanu 0:2 i wygrać 3:2! Arena aż kipiała, a w wśród lechitów błyszczeli Jan Zapotoka i Tomasz Mikołajczak.

Zapotoka, a także Mateusz Możdżeń wyróżniali się też w świetnym, emocjonującym meczu o trzecie miejsce z Górnikiem. Lech walczył, ale przegrał, głównie dlatego, że najlepszego wieczoru nie miał wczoraj młody bramkarz Marcin Matysiak.