Uczestnicy mistrzostw

Osiem ekip uczestniczy w Mistrzostwach Europy grupy B. Za faworyta uchodzi Polska - to w końcu dwukrotny halowy wicemistrz świata i dwukrotny wicemistrz Europy. Najgroźniejszym rywalem Polski mają być Anglicy.


Anglia

Albion odbudowuje swój hokej halowy, w którym w latach 1991 i 1994 był wicemistrzem Europy - stąd jego obecność w grupie B. Teraz Anglicy, którzy w hokeju na trawie są światową czołówką, chcą szybko awansować do halowej elity. - To niewątpliwie najgroźniejszy rywal - zgadza się trener polskiej kadry Krzysztof Witczak. Polska może jednak ... w ogóle z Anglią nie zagrać. Nie ma jej w grupie.

Szwajcaria

Kto wie, czy Helweci nie pokrzyżują planów faworytom. W hokeju trawiastym nie liczą się, ale w hali są bardzo groźni. W 1974, 1999 i 2003 r. zdobywali trzecie miejsce w Europie. Dwa lata temu w Jekaterinburgu spadli z grupy A razem z Polską. Teraz chcą wrócić.

Szkocja

Także dla "Walecznych Serc" pobyt w grupie B to policzek. Niegdyś medaliści ME, w 1997 r. spadli do tej drugiej ligi i dotąd nie wrócili. Mało tego, dwa lata temu w Kopenhadze omal nie spadli. To najgroźniejszy grupowy rywal Polaków, z którym ci wygrali w hali tylko raz - w 1988 r.

Słowacja

Słabsza od Czech, które grają w grupie A. Słowacy nigdy w niej nie grali. Robią jednak postępy i w 2008 r. podczas podobnych mistrzostw grupy B w Kopenhadze byli już blisko awansu. Gdyby nie fakt, że w gronie walczących o niego drużyn byli Holendrzy, mogłoby się im udać. A tak awans zdobyła Holandia i Dania.

Portugalia

W 2003 r. wróciła do grupy B (bo była jeszcze niżej) i od tej pory gra tu regularnie i najczęściej zajmuje 4. miejsce. Czyli - tzw. mocny środek tabeli drugiej ligi europejskiej.

Białoruś

W 1997 r. grała już w grupie B. Spadła z niej jednak wtedy i wróciła dopiero w 2008 r. Wówczas, podczas poprzednich mistrzostw w Kopenhadze, Białorusini zajęli piąte miejsce.

Szwecja

Teoretycznie najsłabsza z ekip, ale Szwedzi ostatnio sporo zainwestowali w hokej na trawie. Chcą zmienić swoje niskie status quo w Europie. W grupie B grali tylko raz - w 1997 r. Teraz są beniaminkiem.