W bramce młode talenty, w hali wrzask niepojęty

16-letni Gerard Bieszczad i 18-letni Maciej Matysiak będą bronić bramki Lecha podczas dzisiejszego turnieju Remes Cup Ekstra. Przyjazd Legii Warszawa i Wisły Kraków sprawia, że w hali zmierzą się najlepsze polskie zespoły, jednak nie w najsilniejszych składach. Start imprezy o godz. 19.
Dziś po raz pierwszy w tym roku będzie można obejrzeć piłkarzy Lecha w grze. Co prawda nie na stadionie przy ul. Bułgarskiej, w hali, ale dla kibiców, którzy przez siedem i pół miesiąca nie mogli oglądać swoich ulubieńców w Poznaniu, Remes Cup Ekstra jest dużym wydarzeniem. Bilety rozeszły się błyskawicznie, a prawie cztery tysiące widzów znów stworzy w Arenie niesamowitą atmosferą. Tym bardziej że będą to kibice nie tylko Lecha: - Kibice Arki przyjaźnią się z kibicami z Poznania, a policja wydała zgodę na obecność fanów Górnika i Jagiellonii - mówi Robert Hirsch, dyrektor turnieju.

Publiczność może mieć jednak problemy z rozpoznaniem niektórych zawodników - nawet wśród lechitów. I to nie tylko dlatego, że Robert Lewandowski, Tomasz Bandrowski i Sławomir Peszko są na zgrupowaniu kadry w Tajlandii. Trener Jacek Zieliński zapowiadał, że skład Lecha nie będzie "bombowy" i szansę pokazania się dostanie młodzież. Gerard Bieszczad i Maciej Matysiak będą zmieniać się w bramce, a obok Semira Stilicia i Bartosza Bosackiego wybiegną Bartosz Bereszyński czy Kamil Drygas.

Piłkarzy Młodej Ekstraklasy przywiozą też inne zespoły, którzy spróbują zastąpić reprezentantów: Mariusza Pawełka, Piotra Brożka, Patryka Małeckiego, Macieja Iwańskiego i Macieja Rybusa. W Legii zabraknie też Jana Muchy, ale widać, że warszawianie traktują turniej w Arenie poważnie - skład w większości stanowią gracze znani z ekstraklasy. W Arce wystąpi znany z Poznania - z Lecha i z Warty - Filip Burkhardt. W Wiśle testy przechodził będzie Senegalczyk Issa Ba - były piłkarz Auxerre i uczestnik Pucharu Narodów Afryki 2006. Jagiellonia mogłaby mieć problemy z dotarciem w jeden dzień z Białegostoku, na szczęście drużyna Michała Probierza przebywa już na zgrupowaniu w Grodzisku Wlkp. Jedyny zespół pierwszoligowy, Górnika Zabrze, po raz pierwszy poprowadzi trener Adam Nawałka.

Pierwszy zimowy turniej w Arenie odbył się w 1995 r. Od tego czasu impreza dwa razy się nie odbyła (1997, 2003), ale i tak Poznań należy uznać za stolicę turniejów halowych w Polsce. Dawno temu zagrał tu nawet uczestnik Ligi Mistrzów, duński Aalborg BK, a trzy lata temu, gdy turniej pod swoje skrzydła wzięła firma Remes, miał pojawić się Spartak Moskwa. Gdy koncepcja sprowadzania zagranicznych klubów upadła, sponsor postanowił gromadzić w Arenie najlepsze polskie drużyny. Mistrza (Wisła), wicemistrza (Legia) i trzecią drużynę ekstraklasy (Lecha) udało się zebrać po raz pierwszy.Składy drużyn

Grupa A

GÓRNIK ZABRZE

Bramkarze: Sebastian Nowak, Łukasz Skorupski.

Zawodnicy z pola: Michał Pazdan, Adam Danch, Przemysław Kulig, Mariusz Magiera, Mariusz Gancarczyk, Damian Furczyk, Grzegorz Bonin, Robert Szczot, Mariusz Przybylski, Dawid Jarka, Robert Trznadel, Marcin Wodecki.

Trener: Adam NawałkaWISŁA KRAKÓW

Bramkarze: Filip Kurto, Łukasz Jarosiński

Zawodnicy z pola: Łukasz Burliga, Michał Czekaj, Michał Chrapek, Bartosz Kozieł, Issa Ba, Wojciech Łobodziński, Piotr Ćwielong, Tomas Jirsak, Artur Rado, Mateusz Kowalski, Krzysztof Mączyński.

Trener: Maciej SkorżaARKA GDYNIA

Bramkarze: Norbert Witowski, Andrzej Bledzewski.

Zawodnicy z pola: Tomasz Sokołowski, Filip Burkhardt, Paweł Czoska, Łukasz Kowalski, Joseph Desire Mawaye, Dariusz Ulanowski, Bartosz Ława, Marcin Budziński, Lubomir Lubenov, Stojko Sakaljew.

Trener: Dariusz PasiekaGrupa B

LECH POZNAŃ

Bramkarze: Gerard Bieszczad, Marcin Matysiak.

Zawodnicy z pola: Mateusz Szałek, Jan Zapotoka, Semir Stilić, Zlatko Tanevski, Bartosz Bosacki, Anderson Cueto, Dimitrije Injac, Luis Henriquez, Tomasz Mikołajczak, Mateusz Możdżeń, Marcin Kamiński, Bartosz Bereszyński, Kamil Drygas.

Trener: Jacek ZielińskiLEGIA WARSZAWA

Bramkarze: Konstantyn Makhnowskyj, Maciej Gostomski.

Zawodnicy z pola: Jakub Rzeźniczak, Wojciech Szala, Marcin Komorowski, Tomasz Jarzębowski, Ariel Borysiuk, Miroslav Radović, Marcin Smoliński, Michał Żyro, Sebastian Szałachowski, Jakub Kosecki.

Trener: Jan UrbanJagiellonia Białystok nie podała swojego składu, z kierownikiem drużyny z Białegostoku nie udało nam się skontaktować.Terminarz turnieju

godz. 17 - otwarcie Areny dla kibiców

godz. 18 - mecz pokazowy: Oldboje Lecha Poznań - Reprezentacja Dziennikarzy

godz. 19 - prezentacja drużyn

godz. 19.15 - Górnik Zabrze - Wisła Kraków (grupa A)

godz. 19.30 - Jagiellonia Białystok - Lech Poznań (grupa B)

godz. 19.45 - Arka Gdynia - Górnik (grupa A)

godz. 20 - Legia Warszawa - Jagiellonia (grupa B)

godz. 20.15 - Wisła - Arka (grupa A)

godz. 20.30 - Lech - Legia

godz. 21 - Mecz o 5. miejsce (ostatni zespół grupy A kontra ostatni zespół grupy B)

godz. 21.18 - Mecz o 3. miejsce (drużyny z drugich miejsc w grupach)

godz. 21.36 - Finał (zwycięzcy grup)

Po nim wręczenie nagród zespołowych i indywidualnych: dla najlepszego piłkarza, bramkarza i strzelca turnieju.