AC Milan płaci za Bartosza Salamona, Concord Murowana Goślina liczy pieniądze

Wychowanek wielkopolskiego klubiku Concord Murowana Goślina Bartosz Salamon ma przejść do AC Milan za 4 mln euro. Przy okazji tego transferu 18 tys. euro zarobi też Concord. - Byłoby super. To dwa nasze roczne budżety - cieszy się prezes klubu Paweł Witkowski.


Informacje o możliwym transferze Bartosza Salamona z Brescii Calcio do AC Milan za 4 mln euro to nie pierwsze doniesienia o transferze utalentowanego polskiego piłkarza, który ma zaradnego menedżera, chętnie opowiadającego dziennikarzom o zainteresowaniu rozmaitych klubów swoim klientem.

Ten miał być już na liście życzeń m.in. Manchesteru United, FC Barcelony, Juventusu Turyn, Borusii Dortmund, a rok temu przesądzone wydawały się przenosiny do Sportingu Lizbona. - Tych informacji było już tyle, że powiedziałem sobie, że już nie będę się podniecał, dopóki do transferu faktycznie nie dojdzie. Także teraz nie chcę dzielić skóry na niedźwiedziu - mówi Paweł Witkowski.

Tym razem informacje o przejściu Bartosza Salamona z Brescii Calcio do AC Milan brzmią wyjątkowo wiarygodnie. Włoska prasa pisze wprost, że Polak jest o krok od przejścia do mediolańskiego klubu. Ten zresztą miał już sobie podobno zapewnić prawa do własności połowy Bartosza Salamona - to nieznany w Polsce, a dość popularny we Włoszech sposób dzielenia się prawami transferowymi zawodników. Milan miał już podobno wykupić "połowę" Bartosza Salamona za 2 mln euro. Polak ma jednak trafić do Mediolanu już teraz, a wtedy Brescia dostałaby kolejne 2 mln euro. W sumie wychowanek uczniowskiego klubu Concord Murowana Goślina kosztowałby 4 mln euro.

Należy się za wyszkolenie

Częścią tej kwoty Brescia Calcio musi się podzielić z klubami, które miały wkład w wyszkolenie piłkarza. Wszystko dlatego, że w 2003 roku FIFA wprowadziła przy transferach przepis o tzw. solidarity contribution. W przypadku zmiany klubów przez 22-letniego zawodnika, a tyle lat Bartosz Salamon będzie miał w tym sezonie (urodziny obchodzi 1 maja), sprzedający musi przekazać poprzednim klubom 4,5 proc. kwoty transferowej. To 180 tys. euro, czyli blisko 800 tys. zł! Jak będzie podzielona ta suma? Za sezony, w których zawodnik grał jako 12-, 13-, 14 - i 15-latek, jego klubowi należy się po 5 proc. z ekwiwalentu. Za każdy z pozostałych sezonów jest to po 10 proc. z całej puli rekompensaty.

Bartosz Salamon jako 12 - i 13-latek grał w Concordzie Murowana Goślina, który teraz może liczyć na niespełna 80 tys. zł. Dwa razy tyle dostanie Lech Poznań, w którym piłkarz trenował przez trzy kolejne sezony. O ile dla "Kolejorza" blisko 160 tys. zł nie jest znaczącą sumą, to już dla klubiku z Murowanej Gośliny już tak: - Prowadzimy drużyny w czterech rocznikach i na każdy z nich dostajemy dotację z gminy w wysokości 9 tys. zł. Utrzymujemy się też ze składek, ale one idą na wynajęcie sali do ćwiczeń zimą. Wystarczy nam akurat do marca, wtedy dostaniemy dotację - mówi prezes i założyciel Concorda Paweł Witkowski. - Gdybyśmy dostali tyle pieniędzy z ekwiwalentu, byłoby super - dodaje.

Wiedział, że chce zostać piłkarzem

Bartosz Salamon to bez wątpienia najbardziej znany zawodnik, który z Concorda poszedł w świat. - Wyróżniał się od początku. Gdy pojechał na pierwszy obóz do Złotowa, wygrał konkurs w długości podbijania piłki. Już dawno było wiadomo, że wygra, a mimo to nadal podbijał piłkę, cały się spocił, zmęczył, ale nie chciał skończyć, mimo że mu przerywano - wspomina prezes Witkowski. - Pamiętam, że zawsze dążył do celu. Pierwszy przychodził na treningi, trenował więcej niż inni. Miałem w historii kilku utalentowanych chłopaków, ale dzisiaj ich nazwiska nic panu nie powiedzą. Jeden, niestety, ma problemy z alkoholem. Nie mieli takiej determinacji jak Bartek. On był wysoki, a przy tym bardzo dobry technicznie. Szybko zaczął grać w drużynach ze starszego rocznika. Nawet o dwa lata! - opowiada prezes Concorda.

Bartosza Salamona jako nastolatka pamięta też obecny trener Lecha Poznań Mariusz Rumak, który przez lata szkolił w "Kolejorzu" młodzież. Tak go kiedyś wspominał: - Gdy był jeszcze w Murowanej Goślinie, wiele mówiło się o jego talencie. Już w Lechu nie mógł przez pół roku trenować, bo tak szybko rósł, że brakowało mu równowagi mięśniowej. Potem szybko robił postępy. Pamiętam go jako chłopaka, który już wtedy wiedział, że chce być piłkarzem. Był bardzo pracowity, więc zrobił na mnie dobre wrażenie. Także poza boiskiem: był świetnym uczniem, miał bardzo dobre zachowanie w szkole.

Nie wybrał Juventusu i dobrze zrobił

Karierę Bartosza Salamona zmienił pewien wyjazd. - Z kadrą do lat 16 pojechaliśmy na towarzyski mecz w Portugalii. Tam zobaczyli mnie skauci Juventusu i Brescii. Oba kluby zaproponowały mi kontrakt - wspominał młody zawodnik. - Rozmawiałem z nim dobre dwie godziny i namawiałem na to, by wybrał Juventus. Zdecydował inaczej i dobrze zrobił - przyznał kiedyś Mariusz Rumak.

Bartosz Salamon odwiedza klub, w którym zaczął naukę gry w piłkę. - Był na krótko na początku stycznia. Przywiózł swoją klubową koszulkę i podarował nam, żebyśmy mogli sobie powiesić w gablocie - mówi Paweł Witkowski. - Teraz ma przyjechać w wakacje, chciałbym, żeby wtedy poprowadził trening naszych młodych zawodników. To byłoby dla nich wydarzenie - dodaje.