Poznań rozdał stypendia: 18 tys. zł dla Michalskiej, 12 tys. zł dla Ziółkowskiego

- Panie prezydencie, jak infrastruktura w innych sportach będzie taka jak w piłce nożnej i pływaniu, to my z tą Warszawą wygramy - po tych słowach Szymona Ziółkowskiego do Ryszarda Grobelnego w sali wielkiej CK Zamek rozległy się najgłośniejsze brawa podczas poznańskiej gali sportu. Miasto wręczyło sportowcom stypendia i wyróżnienia za osiągnięcia w 2012 roku.
Na najwyższe stypendium - 18 tysięcy złotych - zasłużyła brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie Julia Michalska. Wioślarka w swoim przemówieniu dziękowała za życzliwość miasta i możliwość trenowania w dobrych warunkach. - 15 stycznia 1999 roku rozpoczęła się moja sportowa kariera. Przez cały czas trenowałam u pana Marcina Witkowskiego, a dziękuję też panu prezesowi Wojciechowi Tadeusiakowi za to, że klub [Tryton - red.] istnieje już sto lat. Dzięki Poznaniowi, w którym ten klub jest, w którym mamy świetne warunki do trenowania - mówiła. - Na Warcie spędziłam szmat czasu, sześć czy siedem lat. Wywracając się w niej (i nic mi się nie działo), mijając sarenki, dziki i inne zwierzęta, a potem lądując na Malcie. Przy okazji Pucharów Świata i mistrzostw świata przekonałam się, że to najlepszy tor na świecie, zawodnicy kochają tutaj wracać. Nie tylko piłkarskie Euro było znakiem, że kibice i zawodnicy lubią Poznań - dodawała.

Medalistka londyńskich igrzysk doceniła postęp w traktowaniu sportowców przez miasto: teraz najlepsi mogą się cieszyć stypendiami, których jeszcze cztery lata temu nie było.

Drugie w kolejności stypendium (12 tys. zł) odebrał medalista konkursu rzutu młotem w Londynie Szymon Ziółkowski, który - jak zauważył na scenie - karierę sportową rozpoczął 10 lat i dwa dni przed Julią Michalską. Młociarz nie powstrzymał się od drobnej uszczypliwości w kierunku prezydenta Ryszarda Grobelnego: - Bardzo chciałbym podziękować władzom Poznania i województwa za wsparcie. Ale tak jak pan prezydent powiedział, cały czas istnieje rywalizacja między Wielkopolską i Poznaniem a Mazowieckiem i Warszawą. Panie prezydencie, jak infrastruktura w innych sportach będzie taka jak w piłce nożnej i pływaniu, to my z tą Warszawą wygramy. Ze strony sportowców ma pan pełne wsparcie i totalne zielone światło, by to zmieniać! - uśmiechał się Szymon Ziółkowski. - Postaram się dotrwać do swoich szóstych igrzysk olimpijskich, w Rio. Nie gwarantuję, że będę startował dłużej, więc jakby udało się z tą infrastrukturą tak w miarę szybko... - dodawał.

Stypendia dostały też: florecistki Małgorzata Wojtkowiak i Martyna Synoradzka, kajakarka Aneta Konieczna, kajakarze Mariusz Kruk i Tomasz Olszewski, szablistki Katarzyna Kędziora, Bogna Jóźwiak i Irena Więckowska oraz zapaśniczka Monika Michalik.

Wyróżnienia otrzymali też medaliści mistrzostw świata i Europy w kategorii młodzieżowiec, junior, junior młodszy oraz osoby niepełnosprawne.