Euro za osiem lat. Irlandczycy znów u nas? A może my u nich?

Za osiem lat polscy kibice mogą zrewanżować się Irlandczykom za ich wizytę w Poznaniu podczas Euro 2012. To bowiem Irlandia może organizować Mistrzostwa Europy w 2020 roku. Chyba, że w życie wejdzie najnowszy pomysł szefa UEFA Michela Platiniego...
Szef UEFA, Francuz Michel Platini ogłosił, iż pojawił się pomysł, aby Mistrzostwa Europy w 2020 roku zorganizować nie w jednym czy dwóch krajach, ale ... całej Europie. - Dlaczego mamy jednego czy dwóch gospodarzy obligować do wybudowania dziesięciu stadionów, lotnisk itp. Niech będzie jeden stadion w jednym kraju w całej Europie. To prostsze i tańsze. Mamy taką ideę, ale jeszcze nic nie jest przesądzone. W grudniu lub styczniu podejmiemy decyzję, czy turniej odbędzie się w jednym lub w dwóch krajach, czy w całej Europie. Większość członków komitetu wykonawczego UEFA uważa, że to bardzo dobry pomysł. W 2020 mamy 60. rocznicę Euro i to byłoby dobry sposób na jej zaznaczenie mówi Michel Platini .

Pomysł pozornie wydaje się kuszący, gdyż teoretycznie umożliwia Polsce i chociażby Poznaniowi ponowne zorganizowanie meczów wielkiego turnieju już za osiem lat. Pozornie jednak, gdyż - jak pisze chociażby na swoim blogu dziennikarz "Gazety Wyborczej" i sport.pl Michał Pol - w praktyce zamyka to drzwi takim krajom jak Polska na organizację podobnych imprez i kończy z Euro w dotychczasowym kształcie, gdy pozwala ono poznawać i odkrywać nowe kraje, miasta i kultury.

Nieoficjalnie mówi się, że UEFA nie jest zadowolona z kandydatur, które pozostały do organizacji Euro 2020. Podczas przyznawania turnieju w 2012 roku europejska federacja wybierała między Polską i Ukrainą a Włochami czy Chorwacją i Węgrami. Przy okazji przyznawania organizacji Euro 2016 Francja pokonała Włochy. Teraz do organizacji turnieju za osiem lat kandydują: Turcja, Gruzja z Azerbejdżanem oraz trzy kraje Wysp Brytyjskich - Szkocja, Walia i ... Irlandia! Żaden z tych krajów nigdy nie przeprowadzał u siebie dużego turnieju piłkarskiego.

Decyzja w sprawie organizacji Euro 2020 zapadnie w styczniu przyszłego roku, a byłoby niezwykłe, gdyby to tym razem Irlandczycy otrzymali prawo zorganizowania turnieju i tym razem to polscy kibice pojechaliby do Irlandii, do Dublina bądź Thurles - gdyż te miasta wytypowali Irlandczycy do organizacji turnieju.

Czy można wyobrazić sobie lepsza okazję do podziękowania Irlandczykom za ich niezapomnianą wizytę w Poznaniu?

Euro za osiem lat powinno odbyć się w: