Sport.pl

¦wiat oszalał na punkcie irlandzkich kibiców. Pie¶ni± o głodzie przyćmili triumf Hiszpanii

Radosław Nawrot
15.06.2012 , aktualizacja: 17.06.2012 08:51
A A A

14.06.2012, godzina 20:45

Hiszpania

Bramki:
Kartki:
karne
 • 2P
 • 1P
 • na żywo

PGE Arena, Gdańsk Widzów: 39150

Irlandia

Bramki:
Kartki:

Fot. PETER ANDREWS REUTERS

Końcówka meczu Irlandii z Hiszpani±. Irlandczycy przegrywaj± 0:4. Ich kibice zaczynaj± ¶piewać o wielkim głodzie sprzed 150 lat i to oni staj± się bohaterami wieczoru. Ta pie¶ń tak zachwyciła polskich kibiców, że w poniedziałek chc± przyj¶ć na poznański stadion i wesprzeć Irlandczyków w ich ostatnim meczu.


Irlandzcy kibice s± jedn± z najliczniejszych grup, które stawiły się w Polsce. Na pierwszym meczu grupowym w Poznaniu z Chorwacj± (10 czerwca) było ich 24 tysi±ce, a wielu innych - bez biletów - ogl±dało mecz w poznańskiej Strefie Kibica. Podbili wtedy serca poznaniaków, z których niektórzy pamiętali jeszcze ich wizytę w Poznaniu jesieni± 1991 roku, podczas eliminacji Euro'92. Już wtedy Irlandczycy zachowywali się wspaniale, byli rado¶ni, roz¶piewani, życzliwi wobec przechodniów. Teraz jednak przebili wszystko.

Poznań oszalał na punkcie Irlandczyków już w weekend. Gdańsk poznał ich w czwartek, gdy na meczu z Hiszpani± na gdańskim stadionie pojawiło się ich jeszcze więcej. Kiedy Hiszpania ich demolowała i wynik brzmiał 4:0, wstali i zaczęli ¶piewać.

Wygl±dało i brzmiało to niesamowicie. Ponad połowa gdańskiego stadionu w zielonych barwach, ¶piewaj±ca historyczn± i piękn± pie¶ń irlandzk± zatytułowan± "The Fields of Athenry". To ballada o Irlandczyku, którego rodzina padła ofiar± Wielkiego Głodu - klęski, jaka spadła na Irlandię w 1846 roku. Przywleczona z Ameryki zaraza ziemniaczana całkowicie zniszczyła wtedy uprawy ziemniaków, podstawę irlandzkiego rolnictwa. Doszło do wielkiego głodu, który rz±d brytyjski próbował ratować interwencjami finansowymi. Nadaremnie. Irlandczycy do dzi¶ pamiętaj±, że rz±d brytyjski obci±żył ich następnie w najtrudniejszym okresie dotkliwymi dostawami żywno¶ci.

To jeden z najbardziej przełomowych momentów w dziejach Irlandii. Pod wpływem tej zarazy i tego głosu powstał ruch Éire Óg, który wzniecił antyangielskie powstanie w 1848 roku. Miało ono oderwać Irlandię od unii z Wielk± Brytani±, ale zostało stłumione - tak krwawo i szybko, że Anglicy nazywali starcie z Irlandczykami pogardliwie "bitw± na grz±dce kapusty w ogrodzie wdowy McCormack". To jednak ten moment jest przełomowy dla rozwoju my¶li niepodległo¶ciowej w Irlandii, jej kultury i literatury. To wła¶nie wtedy ponad milion Irlandczyków wyemigrował w ucieczce przed głodem do Stanów Zjednoczonych i do dzi¶ Irlandczycy tworz± w Ameryce jedn± z największych diaspor.

"The Fields of Athenry", która tak wspaniale zabrzmiała na gdańskim stadionie, opiewa historię niejakiego Michaela (to prawdopodobnie postać fikcyjna), który próbował w czasie głodu ratować sw± rodzinę kradzież± kolby kukurydzy. Złapany, został wysłany do Australii, gdzie wówczas Wielka Brytania osadzała więĽniów. Po Mistrzostwach Europy w 1988 roku, w trakcie których Irlandczycy wygrali z Angli± 1:0, kibice w zielonych koszulkach przejęli tę pie¶ń jako swój hymn.

Dla mieszkańców Poznania, do którego kibice irlandzcy wracaj± po porażce z Hiszpani± i odpadnięciu z turnieju, to dodatkowy powód, by ich pokochać. Wielkopolska nazywana jest wszak Pyrlandi± - w Polsce to Kraina Ziemniaka. - Oni s± tak wspaniali, tak mi ich żal. Muszę się jako¶ przygotować, żeby ich pocieszyć, gdy przyjad± - mówi poznańska wolontariuszka Justyna.

Poznaniacy licz± na to, że mimo porażki i braku szans na awans, Irlandczycy stawi± się tłumnie na poniedziałkowy mecz z Włochami i raz jeszcze usłyszymy w ich wykonaniu "The Fields of Athenry". Może wtedy lepiej zachowa się TVP, do której komentuj±cy to niezwykłe wydarzenie w Gdańsku polscy kibice maj± sporo pretensji. Dariusz Szpakowski i Mirosław Trzeciak nie zorientowali się bowiem w sytuacji i zagadali swymi komentarzami wspaniały moment i cudown± pie¶ń. W innych stacjach europejskich komentatorzy mówili: "Proszę posłuchać" i milkli. W Polsce nie i teraz TVP zbiera za to spore cięgi.

- Panie Szpakowski czasami brak komentarza jest najlepszym komentarzem - zauważa forum na sport.pl darecki77.

- Zazdroszczę ludziom będ±cym wtedy na stadionie, mnie ciarki przechodziły jak siedziałem przed telewizorem - napisał na sport.pl bladyshrek.

- To było piękne. Aż się wzruszyłem - nie kryje redi31.

- Pożegnajmy Irlandczyków: weĽmy cokolwiek zielonego na ich mecz z Włochami na stadion i do stref kibica. Dopingujmy ich zawodników. Takie serce do walki i tak wiernych fanów warto nagrodzić - dodaje cahirmawrdyffrynaepcellach.

Poznań już szykuje się na przyjęcie Irlandczyków. Warta Poznań, która akurat dzi¶ obchodzi 100-lecie powstania, chce ich zaprosić do wspólnego ¶więtowania. - My też mamy zielone barwy - mówi rzecznik prasowy Warty Hubert Niedzielski.

Piłkarski ¶wiat komentuje na Twitterze

"Irlandzcy kibice byli dzisiaj niesamowici. Bez w±tpienia w Gdańsku zabraknie dzisiaj piwa" - napisał na Twitterze gwiazdor Liverpoolu z lat 70 i 80 Terry McDermott. "Wielkie uznanie dla kibiców Irlandii za to jak wspieraj± swoj± drużynę. To niewiarygodne" - można było przeczytać u Fabrice'a Muamby. Jego wpis jednym słowem skomentował Robin Van Persie: "Niesamowite". Wypowiedzieć się nie zapomniał również Michael Owen: "WyobraĽcie sobie jacy gło¶ni byliby kibice Irlandii, gdyby mieli powody do rado¶ci".

Tekst piosenki "Pola Athenry"

Przez więzienne mury,
Słyszę jak młode dziewczę woła
Michaelu, zabrali Cię ode mnie Za kradzież zboża Trevelyana
Taki młody, może ujrzy poranek
Okręt więzienny czeka już w zatoce

Nizinne, Pola Athenry
Gdzie niegdy¶ patrzeli¶my jak małe ptaszki fruwaj±
Nasza miło¶ć unosiła się
Mieli¶my marzenia i co ¶piewać
Jakże samotne s± Pola Athenry

Przez więzienne mury,
Słyszę jak młodzieniec woła
Nic się nie liczy, Mary, póki jeste¶ wolna
Wbrew głodzie i monarchii
Zbuntowałem się, a oni pokonali
Teraz to Ty będziesz musiała godnie wychować nasze dzieci

Nizinne, Pola Athenry
Gdzie niegdy¶ patrzeli¶my jak małe ptaszki fruwaj±
Nasza miło¶ć unosiła się
Mieli¶my marzenia i co ¶piewać
Jakże samotne s± Pola Athenry

Przez portowe mury,
Patrzyła jak spadała ostatnia gwiazda
Gdy okręt więzienny znik±ł za horyzontem
Na pewno zostanie, bedzie trwać w nadziei i modlić się
Za swoja miło¶ć w Zatoce Botany
Jakże samotne s± Pola Athenry

POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS!

 • 1
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • lonely2peter4

  Oceniono 18 razy 16

  Byłem w niedzielę w nocy na rynku w Poznaniu po meczu. Irlandczycy mimo przegranej byli najbardziej weseli, spontaniczni, skłonni do szalonych figli i żartów. Było ich wtedy wielke mnóstwo - wszędzie. Nawet jeżeli robili gdzieniegdzie mał± demolokę, najbardziej ze wszystkich sikali, gdzie popadnie - nawet na ¶ciany kamienic w rynku i to szpalerem, jeden obok drugiego - to i tak robili przy tym takie niewinne, rozbrajaj±ce minki do osób, które to widziały. Trudno było się zło¶cić. Nad ranem poskakali sobie trochę po toi-tojach. Policja łagodnie reagowała, tzn. ¶ci±gała ich z dachów, ale wchodzili kolejni. Spontaniczno¶ć mimo przegranej i wielka rado¶ć sprawia, że wybaczamy im niegroĽne ekscesy. Miło ich go¶cić w takiej liczbie - nawet je¶li miasto trochę za¶miec± i zasikaj±. Nazajutrz deszcze zmyj±, a niecodzienne wspomnienia zostaj±. Irlandczycy stworzyli klimat niesamowitej fiesty, raczej nieosi±galnej w Polsce. Ja dla tej atmosfery przyjechałem specjalnie z Wrocka - tutaj mimo euro taki spontan w nocy na rynku jest nie do pomy¶lenia, niestety. W poniedziałek pojadę do Poznania i będę biedaków pocieszał choćby dobrymi słowami i przyjaznymi gestami. Zreszt± chyba nie ja jeden.

 • 2-julita

  Oceniono 4 razy 4

  piękna pie¶ń , wierni kibice , s± ze swoj± drużyn± na dobre i na złe
  dlatego w meczu z Włochami życzę im zwycięstwa , będę trzymała kciuki

 • mariusz_lublin

  Oceniono 2 razy 2

  Posłużę się cytatem "majo rozmach sku...nsony" czapki z głów tak trzeba kibicować .Dzięki Panowie.
  Jak widać BÓG bywa Irlandczykiem .

 • marimax

  Oceniono 8 razy -4

  Irlandczycy maja najladniejsze stroje ze wszystkich grajacych zespolow a najbrzydsze to chyba Chorwaci ze swoja smieszna szachownica

 • penkin

  Oceniono 16 razy -6

  jakie to cudowne móc byc osikanym lub widzieć sikajacych na mury domów Poznania.i te minki,niewinne i słodkie......ku...,tylko tego mi brakowało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Aplikacja wymaga wtyczki Adobe Flash Player 9. Pobierz najnowsz± wersję.

Pobierz Adobe Flash Player

Ekstraklasa 2016/17

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Lechia Gdańsk 22 43 35-25 13 4 5
2 Jagiellonia Białystok 22 42 41-23 13 3 6
3 Lech Poznań 23 41 38-19 12 5 6
4 Legia Warszawa 22 38 45-25 11 5 6
5 Zagłębie Lubin 21 34 29-22 9 7 5
6 Bruk-Bet Termalica 22 34 25-30 10 4 8
7 Pogoń Szczecin 23 30 34-32 7 9 7
8 Arka Gdynia 23 29 28-30 8 5 10
9 Korona Kielce 23 29 33-46 9 2 12
10 Wisła Kraków 22 28 32-36 8 4 10
11 ¦l±sk Wrocław 22 26 22-30 6 8 8
12 Cracovia Kraków 22 25 31-28 5 10 7
13 Wisła Płock 22 25 28-32 6 7 9
14 Piast Gliwice 22 22 22-38 5 7 10
15 Ruch Chorzów 22 19 31-39 7 2 13
16 Górnik Łęczna 21 18 21-39 4 6 11

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa