Euro 2012. Chorwaci wyśmiewają podejrzenia o ustawienie meczu z Hiszpanią. W internecie trwa dyskusja

Sytuacja w grupie C ułożyła się tak, że jeśli w ostatniej kolejce Hiszpanie z Chorwatami zagrają na remis 2:2 (lub wyższy) z Euro, bez względu na wynik meczu z Irlandią, odpadną Włosi. Włoskie media już spekulują czy obie drużyny nie umówią się na pasujący im wynik. Chorwaci wyśmiewają te podejrzenia.
Włochy zremisowały po 1:1 z Hiszpanią oraz Chorwacją (obie te drużyny pokonały Irlandię). Oznacza to, że jeśli Włochy w ostatnim meczu pokonają Irlandię, a w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja będzie remis, wszystkie trzy drużyny będą miały po pięć punktów.

Remis 2:2 (lub wyższy) w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja w Gdańsku, da awans obu tym reprezentacjom bez względu na rozmiary zwycięstwa Włochów z Irlandią. Hiszpanie i Chorwaci będą lepsi w małej tabelce pomiędzy tymi trzema zespołami.

Właśnie taka sytuacja przytrafiła się Włochom podczas Euro 2004. Wszystkie zespoły grupy pokonały Bułgarię, a w spotkaniach Włochów z Danią i Szwecja padał remis 1:1. W ostatniej kolejce Skandynawowie zremisowali 2:2 i wyrzucili Italię z turnieju. Choć Włosi w ostatniej minucie zapewnili sobie wygraną z Bułgarią (2:1), mieli pretensje do Danii i Szwecji o umówienie się na korzystny dla nich wynik. Poniekąd słusznie, bo niektórzy zawodnicy obu drużyn nie kryli się z wzajemną sympatią. Szwed Christian Wilhelmsson mówił przed spotkaniem z Danią w rozmowie z Rafałem Stecem: - W poniedziałek żaden z nas nie będzie chciał skrzywdzić Duńczyka i jestem pewien, że żaden Duńczyk nie będzie chciał skrzywdzić Szweda. Można nawet powiedzieć, że się lubimy. (...) Nie aż tak, żeby nie chcieć z nimi wygrać! Poza tym jak oni to sobie wyobrażają? Czegoś tu nie rozumiem. Zawołam do Tomassona: "Hej Jon, teraz ty strzelasz gola, a za pięć minut Henrik'"?

We Włoszech już się spekuluje, że teraz może być podobnie. Chorwaci im odpowiadają. - To kto ma skandal z ustawianiem meczów w swoim kraju? - pyta retorycznie obrońca Chorwatów Vedran Corluka.

Dyskusja na ten zaczęła się również na Twitterze. - Ojej, coś mi się wydaje, że Włosi odpadną po remisie 2:2 Hiszpanów z Chorwatami. Już wiedzą jak to jest po 2004 roku i remisie Danii ze Szwecją - napisał były dziennikarz ESPN i Sky Sports, a obecnie Eurosportu Tom Adams. - Kurs na wynik 2:2 w meczu Hiszpania - Chorwacja spadł z 18-1 na 11-2. Na ten sam wynik w meczu Dania - Szwecja podczas Euro 2004 wynosił on 7-2 - zauważa Sean Ingle z Guardiana.