Włosi wyrolowani jak na Euro 2004? Hiszpania z Chorwacją mogą zagrać na 2:2 i awansować

Jeśli Hiszpanie zremisują 2:2 z Chorwatami w ostatnim meczu, Włosi stracą szanse na awans do ćwierćfinału bez względu na swój wynik w spotkaniu z Irlandczykami w Poznaniu. Sytuacja Italii jest taka sama jak podczas Euro 2004, gdy zremisowała 1:1 ze Szwecją i 0:0 z Danią. Wtedy skandynawskie drużyny spotkanie ze sobą skończyły wynikiem 2:2 i obie wyszły z grupy.
Włoscy piłkarze są świadomi swojej sytuacji w grupie i tego, że nie wszystko zależy od nich. - Mam nadzieję, że Hiszpanie i Chorwaci będą profesjonalistami i że wszyscy będą dobrze wykonywali swoją pracę - powiedział Thiago Motta w La Gazzetta dello Sport po spotkaniu z Chorwacją w Poznaniu.

Regulamin Euro 2012 przewiduje, że jeśli dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów po meczach grupowych, to kolejnymi kryteriami ustalania rankingu są:

a) Wyższa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami;

b) Różnica goli zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami;

c) Wyższa liczba goli zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

Włochy zremisowały po 1:1 z Hiszpanią oraz Chorwacją (obie te drużyny pokonały Irlandię). Oznacza to, że jeśli Włochy w ostatnim meczu pokonają Irlandię, a w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja będzie remis, wszystkie trzy drużyny będą miały po pięć punktów.

Remis 2:2 (lub wyższy) w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja w Gdańsku, da awans obu tym reprezentacjom bez względu na rozmiary zwycięstwa Włochów z Irlandią.

Właśnie taka sytuacja przytrafiła się Włochom podczas Euro 2004. Wszystkie zespoły grupy pokonały Bułgarię, a w spotkaniach Włochów z Danią i Szwecja padał remis 1:1. W ostatniej kolejce Skandynawowie zremisowali 2:2 i wyrzucili Italię z turnieju. Choć Włosi w ostatniej minucie zapewnili sobie wygraną z Bułgarią (2:1), mieli pretensje do Danii i Szwecji o umówienie się na korzystny dla nich wynik. Poniekąd słusznie, bo niektórzy zawodnicy obu drużyn nie kryli się z wzajemną sympatią. Szwed Christian Wilhelmsson mówił przed spotkaniem z Danią w rozmowie z Rafałem Stecem: - W poniedziałek żaden z nas nie będzie chciał skrzywdzić Duńczyka i jestem pewien, że żaden Duńczyk nie będzie chciał skrzywdzić Szweda. Można nawet powiedzieć, że się lubimy. (...) Nie aż tak, żeby nie chcieć z nimi wygrać! Poza tym jak oni to sobie wyobrażają? Czegoś tu nie rozumiem. Zawołam do Tomassona: "Hej Jon, teraz ty strzelasz gola, a za pięć minut Henrik'"?

Może się jednak zdarzyć, że spotkanie Hiszpania - Chorwacja na Euro 2012 skończy się innym remisem.

Remis 0:0 w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja w Gdańsku, da awans Włochom z pierwszego miejsca dzięki większej liczbie strzelonych goli w meczach z bezpośrednimi rywalami i Hiszpanom z drugiego miejsca dzięki lepszej od Chorwacji różnicy goli zdobytych we wszystkich meczach.

Remis 1:1 w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja, będzie oznaczał idealny remis między tymi drużynami i Włochami.

Wówczas pod uwagę brany jest też wynik meczu Włochy - Irlandia, gdyż kryteriami są:

e) Różnica goli zdobytych we wszystkich meczach

f) Wyższa liczba goli zdobytych we wszystkich meczach

g) Pozycja w rankingu UEFA

h) Ranking fair play zespołów (turniej finałowy)

i) Losowanie