GTK Gdynia mistrzem w Arenie. Basket Poznań piąty

Koszykarze z Pomorza zdominowali mistrzostwa Polski juniorów, które w niedzielę zakończyły się w poznańskiej Arenie. Tytuł zdobyło GTK Gdynia, po tym jak w finale rozbiło 79:64 Czarnych Słupsk. Brązowe medale zabrali ze sobą zawodnicy Trefla Sopot. Koszykarze PBG Basket Junior skończyli turniej na piątym miejscu.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Poznaniacy stracili szanse na awans do strefy medalowej już po dwóch dniach mistrzostw. Najpierw po dogrywce przegrali 75:79 z Rosą Sport Radom, a potem wyraźnie ulegli 77:92 Treflowi Sopot i to pogromcy poznaniaków awansowali do strefy medalowej z grupy B. Trzeciego dnia Basket Junior zdecydowanie wygrał 84:65 z Polonią Warszawa i zapewnił sobie prawo gry o piąte miejsce w klasyfikacji końcowej. W sobotę podopieczni Eugeniusza Kijewskiego też nie mieli problemów ze zwycięstwem - pokonali 88:67 Novum Bydgoszcz.

Także w sobotę odbyły się półfinały i w nich górą były zespoły z grupy A. Po zaciętych pojedynkach Czarni Słupsk zwyciężyli Rosę Sport Radom 84:78, a tylko dwa punkty (77:75) dzieliły GTK Gdynia od Trefla Sopot.

Zapowiadał się zacięty finał mistrzostw U-18, w których nie brakowało ciekawych, emocjonujących spotkań. Na pewno taki był grupowy pojedynek Czarnych z GTK. Słupszczanie wygrali go jednym punktem. Mecz tych drużyn o złoto trzymał w napięciu tylko do połowy trzeciej kwarty. Zespół z Gdyni do przerwy był lepszy tylko o trzy punkty (42:39), potem tylko nieznacznie powiększył przewagę. Od stanu 53:49 w 27. minucie GTK zagrało znakomicie w obronie i pozwoliło rywalom rzucić tylko dwa punkty przez prawie sześć minut. W ataku gdynianie byli przy tym niezwykle skuteczni - zdobyli aż 14 punktów. Gdy przewaga GTK urosła do 23 punktów (79:56), jego trener zdjął z boiska wszystkich podstawowych graczy i mecz dokończyli rezerwowi. Niedługo potem cały zespół mógł świętować na parkiecie Areny tytuł najlepszej drużyny juniorów w Polsce. Zgodnie z tradycją, młodzi zawodnicy obcięli siatkę z jednego z koszy i zabrali ze sobą, jako skalp.

Mecz o 7. miejsce: WKK Wrocław - POLONIA WARSZAWA 53:67

Mecz o 5. miejsce: Novum Bydgoszcz - PBG BASKET JUNIOR POZNAŃ 67:88

Mecz o 3. miejsce: TREFL SOPOT - Rosa Sport Radom 78:70

Finał: GTK GDYNIA - Czarni Słupsk 79:64