Poznańskie koszykarki blisko ośmieszenia gwiazd

W meczu, w którym obie drużyny zdobywały punkty seriami, MUKS Poznań nie sprawił niespodzianki i nie pokonał Artego Bydgoszcz. Zabrakło niewiele.
POZNAN.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS, TEJ!

Artego Bydgoszcz to chyba największe rozczarowanie tego sezonu. Zespół, który ma w składzie reprezentantki Polski Agnieszkę Szott i Elżbietę Mowlik, przed tą kolejką był poza czołową ósemką, a więc pozą fazą play-off. Złożyły się na to m.in. porażki ze słabiutkim ŁKS Siemens-AGD Łódź, czy ostatnią w tabeli Ineą AZS Poznań (już w tym roku).

Po dobrej pierwszej kwarcie w wykonaniu drużyny Iwony Jabłońskiej wydawało się, że też drugi poznański zespół, MUKS, może wygrać z bydgoszczankami. Prowadzenie poznanianek 16:6 było możliwe m.in. dzięki celnym rzutom Dominiki Owczarzak, Magdaleny Idziorek czy "trójce" Pauliny Antczak. Potem jednak, przez mniej więcej 13 minut, aż do przerwy, poznanianki były jak sparaliżowane. Z 16:6 zrobiło się 17:29 i tylko rzut za trzy Agnieszki Makowskiej chwilę przed syreną sprawił, że wynik po pierwszej połowie nie wyglądał aż tak źle.

Największą zasługą w odrodzeniu się Artego miała wysoka i silna Malijka Djenebou Sissoko. Jej pierwszym klubem w Polsce był właśnie MUKS, a ostatnio grała też w Tęczy Leszno. Wśród bydgoszczanek było więcej znajomych z Wielkopolski. Martyna Koc i Agnieszka Kułaga również grały w Tęczy, a Elżbieta Mowlik to przecież poprzednia kapitan Inei AZS Poznań.

W trzeciej kwarcie Artego szybko zwiększyło przewagę do 17 punktów i... zatrzymało się, tak jak MUKS w pierwszej połowie. W 28. minucie, m.in. po dwóch z rzędu "trójkach" Iwony Szarzyńskiej i trafieniu Dominiki Owczarzak, było już tylko 37:40!

Koszykarki obu drużyn znów zaczęły zdobywać punkty seriami, ale już krótszymi. Najpierw Artego zwiększyło przewagę do dziesięciu punktów, by po chwili MUKS znów tracił tylko trzy. Po "trójce" Agnieszki Makowskiej na niecałe dwie minuty przed końcem zrobiło się 47:49.

Artego grało już wtedy bez wysokich Lauren Jimenez i Martyny Koc, które musiały zejść po przekroczeniu limitu fauli. Młody poznański zespół nie zachował jednak zimnej krwi. Podejmował złe decyzje, czy wręcz głupio tracił piłkę i przegrał spotkanie 51:56.

- Zabrakło nam konsekwencji w ataku, zespół długo nie mógł robić strefy rywalek, było za mało rzutów. W końcówce moja drużyna nie wykonała założeń taktycznych, miało to inaczej wyglądać. Brakowało nam wysokich zawodniczek, chora Natalia Mrozińska nie zagrała najlepiej. Ten zespół jest waleczny i dziś to pokazał, ale obok dobrych momentów miał też niestety złe - powiedziała po meczu Iwona Jabłońska, trener MUKS Poznań.

MUKS Poznań - Artego Bydgoszcz 51:56

Kwarty: 16:11, 4:18, 17:14, 14:13

MUKS: Owczarzak 11, Makowska 11 (3x3), Mrozińska 6, Antczak 5, Durak 3 oraz Idziorek 7 (1), Szarzyńska 6 (2x3), Koperwas 2, Casimiro 0.

Artego: Taylor 14 (1), Szott 13, Jimenez 7, Mowlik 7 (1), Kułaga 0 oraz Sissoko 8, Górzyńska 0.